Soy Ağacı Nedir? Soy Ağacı Nasıl Sorgulanır?

Soy Ağacı Nedir? Soy Ağacı Nasıl Sorgulanır?

Soy Ağacı Nedir? Soy Ağacı Nasıl Sorgulanır? sorusu şu sıralar büyük merak konusu oluyor. E-devlet üzerinden soy ağacı sorgulamasının aktif edilmesiyle soy ağacı öğrenme ve sorgulama işlemleri Türkiye’nin gündemine oturdu. Soy ağacı sorgulama işlemi ile bir çok hukuki işlemlerin kolaylaşması bekleniyor.

E-Devlet Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama
E-Devlet Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama

Soy Ağacı Nedir? Soy ağacı, bir ailenin veya sülalenin bütün mensuplarını geçmişten günümüze, belirli bir hiyerarşik düzen içerisinde sıralanması anlamına gelmektedir. Soy; “Bir atadan gelen kimselerin topluluğu” anlamına gelirken, Ağaçsa; “Gövdesi odun ya da kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki” anlamına gelmektedir. İşte Soy Ağacı kelimesi bu iki kelimenin birleşimden meydana gelmiştir. Soy Ağacı yada Aile Ağacı’nın anlamıysa; Soy ağacı veya aile ağacı, bir kişinin soyundan olan kişileri gösteren bir çizelgedir. Bu sıralama yapılırken en eskiden en yeniye doğru hiyerarşik bir sistem kullanılır. soy ağacının en tepesinde bilinen en eski aile veya sülale üyesi yer alır. Bu sıralama günümüze kadar getirilir. Böylece bir soy ağacı elde edilir.

Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır? Soy ağacı sorgulama işlemi bugün itibariyle artık e-devlet uygulaması üzerinden kolaylıkla yapılabilir. e-Devlet’in yeni hizmeti soy sorgulamanın sosyal medyada hızla yayılmasından sonra yüzbinlerce kişi soy sorgulama nasıl yapılır? sorusunun yanıtı aramak için araştırmalara başladı. https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girerek önce T.C kimlik numaranızı sonra da e-Devlet şifresiyle giriş yapıyorsunuz. Daha sonra Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü sekmesine tıklıyor, Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama linkinden soy bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Yorumlar (6 yorum)
Gülsüm Akpınar
Gülsüm Akpınar #
- 07:30

Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama ekranına geldiğim zaman; “Altsoy ve üst soy bilgi servisinin daha hızlı ve kesintisiz sağlanması için teknik çalışmalar devam etmektedir. Çalışmaların tamamlanması sonrası hizmet kullanıma açılacaktır.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.” hatası almaktayım. Ne zaman düzeleceğine dair bir açıklama var mı?

  Aslında Kim?
  Aslında Kim? #
  - 07:34

  Şu anda alt-üst soy sorgulama servisinin başarılı bir şekilde çalışabilmesi için çalışmalar devam etmekte olup; yeni çalışmalar tamamlandıktan sonra kullanıcılara alt-üst soy sorgulama olanağının verildiği bu hizmetin yakında açılması bekleniyor.

İlkay Genç
İlkay Genç #
- 21:24

Bende açılmasını bekliyorum dört gözle nerden geliyor acaba soyum 🙂

  Aslında Kim?
  Aslında Kim? #
  - 09:15

  Şuan kullanılabilir durumda. 🙂

Polat1903
Polat1903 #
- 21:26

İş yerinde herkes sorgulama yaptı tam ben sorgulayacaktım site yavaşlamaya başladı sonrada iptal oldu kısmet işte 🙂

  Aslında Kim?
  Aslında Kim? #
  - 09:16

  Şuan da kullanılabilir durumda. Yazı içerisindeki linkten sorgulama yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara