Mehmed Bir Cihan Fatihi Dizisi Konusu, Oyuncuları ve Eleştiri

Mehmed Bir Cihan Fatihi Dizisi Konusu, Oyuncuları ve Eleştiri

Mehmed Bir Cihan Fatihi Dizisi Konusu, Oyuncuları ve Eleştiri. Kenan İmirzalıoğlu’nun, Osmanlı tarihinin en önemli padişahlarından Fatih Sultan Mehmed’e hayat verdiği Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin oyuncu kadrosunda Sedef Avcı, (Leyla Hatun) Gürkan Uygun (Delibaş) Büşra Develi (Eleni) ile Hazal Filiz Küçükköse (Melike) gibi isimler yer alıyor. İşte dizinin konusu, oyuncu kadrosu ve her şey..

Mehmed Bir Cihan Fatihi Dizisi Konusu

Aylardır merakla beklenen ve Kenan İmirzalıoğlu’nun başrolünü üstlendiği “Mehmed Bir Cihan Fatihi” 20 Mart’ta izleyiciyle buluştu. Yönetmenliğini Cevdet Mercan’ın üstlendiği “Mehmed Bir Cihan Fatihi” adını tarih sayfalarına altın harflerle yazdırmış bir padişahın zafere giden yolda yaşadıklarını konu alıyor. Merakla beklenen yapımın genel hatlarıyla hikayesi ise şöyle: “1451 yılında, babasının ölüm haberini alıp Manisa’dan Edirne’ye yani Payitaht’a doğru yola çıktığında, Sultan Mehmed’in bir büyük hayali vardı: Cihanın gözbebeği Konstantinopolis’i fethetmek. Ancak büyük hayalinin önünde aşılması zor, büyük engeller duruyordu. Şehir yüzyıllar boyunca defalarca kuşatılmış ama ne toplar güçlü surlarında tek bir gedik açabilmiş ne de Haliç’in devasa zinciri düşman gemilerine geçit vermişti. Üstelik Mehmed şehri almak istiyorsa yalnız Bizans İmparatorluğu’na ve arkasındaki Hristiyan âlemine karşı değil, devlet içindeki en büyük muhalifi veziriazam Çandarlı Halil Paşa’ya karşı da mücadele etmek zorundaydı.

Ama o engel tanımadı, askeri ve stratejik dehası, aklı ve zafere olan inancıyla, her türlü engeli aşarak ilerledi. Tahta çıktıktan iki yıl sonra şehri kuşattı, yalnızca 53 gün süren bir kuşatmanın ardından ‘imkansız’ denileni başararak Konstantinopolis’i fethetti. En büyük hayalini gerçekleştirerek adını tarihe yazdırdı. O günden sonra Fatih namıyla anılan Sultan Mehmed Han, bu zaferiyle yeni bir çağın kapısını araladı ve yüzyıllar boyunca kıtalara hükmedecek olan büyük bir Cihan İmparatorluğu’nun da temellerini attı.” Dizide, Kenan İmirzalıoğlu’nun yanı sıra Gürkan Uygun, Büşra Develi, Hazal Filiz Küçükköse, Funda Eryiğit, Sedef Avcı, Ertan Saban, İsmail Demirci, Atsız Karaduman, Burak Tamdoğan, Meral Çetinkaya, Altan Erkekli, İdil Fırat, Toprak Sağlam, Kaan Çakır, Serdar Orçin, Yavuz Sepetçi, Leyla Tanlar, Mert Yazıcıoğlu ve Çetin Tekindor rol alıyor.

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisindeki Oyuncular ve Rolleri

Kenan İmirzalıoğlu (Sultan Mehmed)
Kenan İmirzalıoğlu Sultan Mehmed
Kenan İmirzalıoğlu Sultan Mehmed

18 Haziran 1974 tarihinde Ankara’nın Bala İlçesi’ne bağlı Üçem Köyü’nde doğdu. İlkokulu doğduğu köyde okudu. 12 yaşına gelince orta öğrenim için Ankara’ya teyzesinin yanına gitti. Ortaokul ve liseyi Ankara’da bitirdi. Başarılı bir öğrenciydi. Okulun basket takımında oynadı. Üniversite seçme sınavını ilk girişte kazanamadı. Köyüne döndü ve üniversite sınavına hazırlandı. İkinci girişinde Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü’nü kazandı. Böylece İstanbul’a geldi. Okul arkadaşlarının ısrarı üzerine bir ajansta mankenliğe başladı. Daha sonra Best Model Of Turkey’in elemelerine katıldı. Birinci seçildi. Birinci olduğu için Best Model Of The World’e katıldı. Orada da birinci oldu. İlk defa bir Türk, bu yarışmada dünya birincisi oldu. Yarışmadan sonra dizi teklifleri başladı.

Yönetmen Osman Sınav, ona Deli Yürek dizisinin başrol oyunculuğunu teklif etti. Osman Sınav’ı sevdiği için teklifi kabul etti. Dizi çok beğenildi. Diziden sonra Deli Yürek Bumerang Cehennemi adlı filmin başrolünde oynadı. Deli Yürek süreci bittikten sonra dil eğitimi için Amerika’ya gitti. Amerika’dan dönünce bir çok film ve dizi için teklif aldı. Uğur Yücel’in yazıp yönettiği Alacakaranlık dizisini kabul etti. Daha sonra aynı kadronun hazırladığı Yazı Tura adlı sinema filminde rol aldı. Osman Sınav, 1962 Yılı’nda gösterime giren Acı Hayat isimli Türk filmini dizi yapmaya karar verdi. Sınav, film için Kenan İmirzalıoğlu’na teklif götürdü. Acı Hayat dizisinde oynadı.

Gürkan Uygun (Delibaş)
Gürkan Uygun Delibaş
Gürkan Uygun Delibaş

Gürkan Uygun‘u yönetmen Osman Sınav‘ın Kurtlar Vadisi dizisinde yaklaşık 10 yıl boyunca canlandırdığı Memati rolüyle herkes tanır oldu. Gürkan Uygun, 27 Mayıs 1974 tarihinde İzmit Yarımca’da bir işçi ailesinin doğmuştur. Gürcü kökenli olan Gürkan Uygun aslen Ordu‘ludur. Liseyi bitirene kadar Yarımca’da yaşadı, sonra 1993 yılında İstanbul‘a yerleşti. Lise yıllarında tiyatro yapmaya başladı, 1990 yılında amatör olarak tiyatroya başladı. Dormen Tiyatrosu‘unda eğitim aldı. 7 yıl Dormen tiyatrosunda oyunculuk yaptı.  Oynadığı tiyatro oyunlarının yanı sıra 1994 yılından itibaren dizilerde de oynamaya başladı.

Üniversiteyi de İstanbul Üniversitesi konservatuvar tiyatro bölümünde bitirdi. Gürkan Uygun’u üne kavuşturan ise Kurtlar Vadisi dizisi oldu. Dizide yaklaşık 10 yıl boyunca “Memati” karakterini başarıyla canlandırdı ve büyük hayran kitlesine sahip oldu. Yıldız Tilbe‘nin “Vazgeçtim” klibinde oynadı, 2003 yılında da Turkcell‘in Shubuo reklam filminde oynadı. 1997 yılında “Afife Jale” belgeselinde rol aldı. 2013 yılında ise birkaç bölüm için Muhteşem Yüzyıl dizisinde Mimar Sinan karakterini canlandırdı. Ardından yine 2013 yılında “Kaçak” dizisinde başrolde Serhat Hakeri karakterini canlandırdı. Gürkan Uygun, dördüncü dönem BBG evinde yer alan Şebnem Ceylan ile 26 Nisan 2008 tarihinde evlendi. Mihriban Balım (d.2008) adında bir kızı, Ateş (d.2010) adında da bir oğlu var.

Büşra Develi (Eleni)
Büşra Develi Eleni
Büşra Develi Eleni

Büşra Develi 1993 yılında dünyaya gelmiştir. Başak burcudur. Daha önce oyunculuk deneyimi olmayan Büşra Develi Pop Kek reklamları’nda yer almış ilk oyunculuk deneyimini ise Star Tv ekranlarında yayınlanan Tatlı Küçük Yalancılar adlı dizide Selin karakteri ile gerçekleştirmiştir. Daha sonra Hadi Be Oğlum, Ayla, Fi Çi Pi gibi projelerde rol almıştır. Günümüzde ise Mehmed Bir Cihan Fatihi adlı dizide Bizanslı Eleni karakterini canlandırmaktadır. Güzel oyuncu Büşra Develi Mimar Sinan Üniversitesi devlet konservatuvarı tiyatro bölümü mezunudur. Aslen Kocaeli İzmit’lidir ve İzmit doğumludur. Hazal Filiz Küçükköse (d. 9 Şubat 1988, Mersin), Türk oyuncu.

Hazal Filiz Küçükköse (Melike)
Hazal Filiz Küçükköse Melike
Hazal Filiz Küçükköse Melike

1988 yılında Mersin’de dünyaya gelen Hazal Filiz Küçükköse, Ankara’da lise öğrenimini tamamlamıştır. Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nü 3. sınıfa kadar okuyup bırakan Küçükköse, şu an Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya bölümünde lisansına devam etmektedir. Mersinli oyuncu, özel oyunculuk dersleri almayı sürdürmektedir. Hazal Filiz Küçükköse, 2015 yılından bu yana Kara Sevda dizisinde “Zeynep Soydere” karakterine hayat verdi. Günümüzde Mehmed Bir Cihan Fatihi adlı dizide Melike karakterini canlandırıyor.

Ertan Saban (İmparator Konstantin)
Ertan Saban İmparator Konstantin
Ertan Saban İmparator Konstantin

4 Aralık 1977 tarihinde Üsküp’te dünyaya gelen Ertan Saban, Makedonya Devlet Konservatuvarı, Tiyatro bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar kardeşi Erman Saban ile birlikte Makedonya Türk Tiyatrosu’nda çeşitli oyunlarda sahneye çıktı. Türkiye’ye gelerek oyunculuğa başladı. Sultan Makamı, Sağır Oda, Savcının Karısı, Elveda Rumeli, Sakarya Fırat adlı dizilerde ve Gölgesizler, Başka Semtin Çocukları adlı sinema filmlerinde rol aldı. En son Ali Atay’la beraber Mutlu Ol Yeter adlı dizide rol almaktaydı. Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Gölge karakterini canlandırdı. Saban, 3 Haziran 2016 günü oyuncu Ebru Özkan’la evlendi.

Çetin Tekindor (Çandarlı Halil Paşa)
Çetin Tekindor Çandarlı Halil Paşa
Çetin Tekindor Çandarlı Halil Paşa

16 Temmuz 1945 doğumlu sanatçı Çetin Tekindor Sivas’ta dünyaya gelmiştir. IV. Murat adlı oyunla tiyatroya başlayan sanatçı tiyatro dışında yaptığı Türkçe seslendirmelerle gündeme gelmiştir. Hacettepe Üniversitesi Tiyatro bölümü ve Bilkent Üniversitesinde gerekli eğitimleri alan sanatçının televizyonda tanınması 1983’te yer aldığı ‘’Küçük Ağa’’ dizisi ile olmuştur. Ondan sonra ‘’Kaçamak’’, ‘’Dönemeç’’ ve ‘’Önce Canan’’ adlı dizilerde rol almayı başaran Çetin Tekindor 1999 yılında ‘’ Yılan Hikâyesi’’ adlı dizide önemli bir rol olan ‘’Kral Sinan’’ rolünü canlandırmıştır. 2003 yılında Bir İstanbul Masalı adlı dizide yer alması da yerini sağlamlaştırması açısından önemli bir noktadır.

Serdar Orçin (Demetrius)
Serdar Orçin Demetrius
Serdar Orçin Demetrius

21 Ocak 1976 tarihinde Bayburt’ta doğdu. Tiyatroya Mehmed Meyazıd Lisesi Lise’sinde başladı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro okudu. 1999’da mezun oldu. 2000 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları girdi. Oyunculuk hayatı boyunca İstanbul Şehir Tiyatroları’nın yanı sıra birçok Tiyatro’da çalıştı. Çalıştığı tiyatrolar içinde İstanbul Devlet Tiyatrosu, D.A.T. production, Yayla Sanat Merkezi, Yeditepe Oyuncuları, İstanbul Kraliyet Tiyatrosu vardır. İstanbul Kraliyet Tiyatrosu’nun kuruluş çalışmalarında bulunmuş ve ilk oyununda oynamıştır. 2000 yılından bu yana yeni dönem Türk Sineması’nda birçok Sinema filminde oynamıştır. Ulusal festivallerin yanı sıra Cannes, Montreal, BFI London gibi uluslararası festivallerde başarı kazanmış yapımlarda yer almıştır. Baş rolünü paylaştığı “CAN” filmi Sundance Film festivali uluslararası yarışma bölümü’ne Türkiye’den katılan ilk film olup Jüri özel ödülüyle dönmüştür. Televizyon’da Dizi filmlerdede oyunculuk yapmaktadır. 2014’te Akıl Kârı adlı yarışmada jüri görevi yapmıştır.

Leyla Tanlar (Esleme)
Leyla Tanlar Esleme
Leyla Tanlar Esleme

Leyla Tanlar, 13 Aralık 1997’de İstanbul’da doğdu. IMI Italyan Lisesi’nden mezun oldu. Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü’nde eğitimine devam eden Leyla Tanlar, Akademi 35Buçuk’ta oyunculuk eğitimi aldıktan sonra profesyonel kariyerine 2014 yılında ‘Paramparca’ dizisinde ‘Cansu’ karakterini canlandırarak başladı. University of California At Los Angeles’ta (UCLA) oyunculuk workshoplarına katıldı. Gelişim Üniversitesi’nden ‘En Çok Gelecek Vaad Eden Oyuncu Ödülü’nü alan Leyla Tanlar son olarak “Fatih” dizisinde “Melike” karakterini canlandırmaktadır.

Funda Eryiğit (Evdoksiya)
Funda Eryiğit Evdoksiya
Funda Eryiğit Evdoksiya

6 Kasım 1984 tarihinde dünyaya gelen Funda Eryiğit, aslen Samsun Çarşambalıdır. Kadir Has Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi uluslararası ilişkiler bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun olmuştur. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun 2012-2013 sezonunda sahnelediği Sessizlik adlı oyundaki performansıyla 18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödüllerinde müzikal/komedi dalında en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. Ayrıca 17. Afife Tiyatro Ödüllerinde en iyi kadın oyuncu dalında aday olmuştur.

İsmail Demirci (Şehzade Orhan)
İsmail Demirci Şehzade Orhan
İsmail Demirci Şehzade Orhan

İsmail Demirci kimdir? İsmail Demirci, 13 Kasım 1984 tarihinde Ankara‘da doğmuştur. Üniversitede bilgisayar programcılığı okudu ve bilgisayar programcısı olarak mezun oldu. Konservatuvara girmeden önce çok başka işler yaptı. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden 4 yılda mezun oldu. 2012 yılında başrolünde Necati Şaşmaz‘ın oynadığı “Kurtlar Vadisi Pusu” dizisine girerek ‘Polat Alemdar‘ın adamları arasındaki ‘Erkan’ı canlandırdı. Dizide Gürkan Uygun‘un canlandırdığı Memati karekterini vurarak öldürdü.

2013 yılında “Ben Onu Çok Sevdim” adlı dizide Mehmet AslantuğBirce Akalayİdil FıratŞemsi İnkayaEge AydanKerem Alışık gibi oyuncularla birlikte oynadı. 2014 yılının kasım ayında vizyona girecek “Tut Sözünü” adlı sinema filminde rol aldı. 2014 yılında “Kod Adı Reaksiyon” adlı dizinin başrollerinde Erdal Beşikçioğluİbrahim ÇelikkolSelen SoyderNehir Erdoğanİsmail Demirci ve Yurdaer Okur oynadı.

İdil Fırat (Mara Hatun)
İdil Fırat Mera Hatun
İdil Fırat Mera Hatun

Fenerbahçe yöneticisi Önder Fırat ve Sibel İdil Kerimoğlu’nun kızı olan İdil Fırat Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tiyatro bölümü mezunudur. Bir dönem İzmir Devlet Tiyatrosu, Çocuk Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiy. ve Dormen Tiyatrosunda yer alan İdil Fırat en son Poyraz Karayel isimli dizide Celena karakterini canlandırmıştır. İdil Fırat, 1972 yılında Ankara‘da dünyaya gelmiştir. Baba tarafından aslen Malatya‘lıdır. Can isminde bir erkek kardeşi vardır. Bugüne kadar Atları da Vururlar, Deli yürek, Evdeki Yabancı, Aşk ve Gurur, Zerda, Bir İstanbul Masalı, Gülüm, G.O.R.A, Vizontele Tuuba, Seher Vakti, Köprü, Münferit, Kalpsiz Adam, Kaybedenler Kulübü, Nar, Hayat Ağacı, Ben Onu Çok Sevdim ve Poyraz Karayel gibi bir çok projede rol almıştır. Günümüzde Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Mara Hatun karakterini canlandırmaktadır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara