☰ Menü
Matild Manukyan

Matild Manukyan Kimdir?

Derler ki dünyanın en eski mesleği para karşılığı cinselliğini satmaktır. Tarih boyunca neredeyse her dönemde devam etmiş bir meslek. Bugün de değişen bir şey yok. Dünyada bugün 42 milyondan fazla insanın hayatını kazanmak için cinselliğini sattığı belirtiliyor. Batıda dedikleri gibi sex sells yani içinde cinsellik olan ne varsa bir alıcısı oluyor. Seks satıyor.

m&m draje
m&m çikolatalı drajeleri.

Bu yazıda size Türkiye tarihinde genelev işleterek vergi rekortmeni olmuş bir kadının, m&m deyince çikolatalı draje değil de onun adı akla gelen, rastlantı eseri en büyük genelev patroniçesi ne dönüşen, hayatı suikastler ile fakirlikle ve zenginlikle geçen Matild Manukyan’ın hayatını anlatacağız. Nasıl oldu da varlıklı bir İstanbul ailesinin kızı onlarca genelevin sahibine dönüştü bunun cevabını vereceğiz.

1910’lu yıllarda Balat’ta başlıyor hikaye. Matild Manukyan aristokrat bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Sultan hamamda manifaturacılık yapan babası Mahmut Efendi’nin dört çocuğundan biriydi.

Balat - İstanbul
Bir zamanlar Balat.

Hayatı trajedilerle başladı. Bir kardeşi hastalık yüzünden diğeri ise pencereden düşerek hayatını kaybetti. Dikişe meraklıydı. Liseyi bitirdikten sonra zengin hanımlar için elbiseler dikmeye başladı. Yakışıklı ve mühendis olan Aram Çilingir ile evlendi fakat mutluluğu uzun sürmedi. 2. Dünya Savaşı döneminde eşi hastalanınca evin tüm sorumluluğu üzerine kaldı.

Matild elbiseler dikip para kazanıyordu ve müşterisi olan bir Behice adlı bir kadın yüklü miktardaki borcunu ödeyemeyince ona bir iş teklifi yaptı. Borcuna karşılık Abanoz sokakta sahibi olduğu geneleve ortaklık. Matild kabul etti ve hiç alakası yokken bu yola girmiş oldu. Bir süre sonra eşi vefat etti. Matild genelevin tamamının sahibi olarak mama yani genelev patroniçesi olmuştu. Polis kayıtlarına ilk kez girdiği 1946 yılından ölümüne kadar İstanbul’da genelev deyince akla gelen tek isim olacaktı.

Türkiye değişiyor, dünyaya açılıyor İstanbul da göç alıyordu ve her kesimden erkek soluğu Karaköy’de alıyordu. Karaköy’de 25 genel vardı ve çalıştırdığı kadınların gelirlerini yarısından fazlasını alıyordu. Süleyman Demirel’in söylediği rivayet edilen kapatalım da bizi mi *** sözü devletin olaya bakışını özetliyordu. Taa Osmanlı zamanında Özellikle de 1853’teki Kırım Savaşı sırasında genelevler açılmış ve kurumsallaşmaya başlamıştı.

Matild Manukyan
Matild Manukyan

İşte 1980’lere gelindiğinde gazeteler Matild Manukyan‘ın defalarca vergi şampiyonu olarak lanse etmeye başladı. 1992’de ve 1994’te küçük yaşta kız çalıştırmak iddiasıyla gözaltına alındı. 19 evi kapatıldı ama kısa süre sonra kaldığı yerden devam etti. Çünkü binlerce işçi çalıştıran patronlar ondan çok daha büyük paralar kazansa da onun kadar vergi ödemiyorlardı.

İsim ve soy isminin ilk harfleri olan M&M logosu bu dönemde Şişli ve Beyoğlu bölgesindeki apartmanların hanların ve konakların kapılarında belirmeye başlamıştır. İddialara göre Beyoğlu’ndaki ekipler amirliğinin binası da onundu. Emniyete kiraya vermişti. Kiracıları arasında Şişli Belediyesi ile Şişli Adliyesi de yer alıyordu.

Genelevdeki odasında bir çelik kasa vardı ki büyüklüğü tam bir buçuk metreydi. O çelik kasa ya parayı zar zor sıkıştırdı. Ermeni kelimesinin sık sık küfür olarak kullanıldığı bir ortamda genelev işleten bir Ermeni kadın olmak belki de neredeyse suikaste kurban gitmesine sebep oluyordu. 28 Eylül 1995’te koruması Mehmet Burhan’ı hedef alan bir saldırıda ağır şekilde yaralanan Manukyan neredeyse hayatını kaybediyordu.

Bir iddiaya göre 89 yaşındayken 2001 yılının Şubat ayında hayata gözlerini yumduğunda geriye bıraktığı serveti şu şekildeydi: Yalova’da 200 daire, İstanbul’da 500 daire – 70 İş hanı İkitelli organize sanayi bölgesinde 1000 dönüm arazi üzerine kurulu Tekstil ambalaj ve emaye fabrikası, daha sonra Cem Yılmaz’ın satın aldığı Bentley marka bir araba başta olmak üzere lüks araçlar, 1 adet yat 10 adet Villa, Antalya ve Alanya’da 3 adet 5 yıldızlı otel, Büyükada da bulunan bir köşk, çeşitli vakıflara bağışladığı 70’in üzerinde daire, değeri milyonları Aşan çok sayıda mücevher ve Ziynet eşyası.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara