Mabel Matiz Kimdir

Mabel Matiz Kimdir?

2000’lerin başında internet henüz yeni yeni hayatımıza girmeye başlamıştır. MP3 çalarlara önce kız bunu kesin ölen sevgilisi için yazdı diye dinlenen şarkı girdi. Eski bir gramafon cızırtısıyla başlayan müzikleriyle bir başka grup geldi ardından. Onlar internetin mucizeleriydi. Biz mesele orda kalır diye düşündük ama sanal alemin yıldızları peşi sıra gelmeye devam etti. Fatih Karaca da bunlardan biriydi.

Kendisini yansıtan en doğru fotoğrafı olarak gördüğü ve arkadaşının eseri olan çizimin arkasına saklandı. Kendi yazdığı ve bestelediği şarkılarını dijital dünyada paylaşmadan önce kendine bir de isim taktı Buket Uzuner’in Kumral Ada Mavi Tuna kitabından Mabel’i müziğini en iyi tanımladığına inanarak da çok sarhoş, düşkün kimse anlamına gelen Matiz’i koydu ardı sıra. O artık Mabel Matiz oldu. 1985 yılının ağustos sıcağında Mersinde doğdu. Üniversiteye kadar olan yıllarını müziğine çok katkısı olduğunu belirttiği Erdemlide geçirdi.

Tır şoförü olan babasının evde olabildiği vakitler ve annesinin diktiği yeni kıyafetler onun çocukluk bayramlarıydı. Arada sırada akraba ziyaretleri için geldiği İstanbul’a hayranlığı vardı. Üniversite sınavında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazandı ve hayaline kavuştu.

Müzik çocuk yaşından beri hayatındaydı. Üniversite yıllarında tam anlamıyla tutunduğu şey oldu. Hastanede doktor önlüğünün altına giydiği kareli pantolonları ve gözüne çektiği kalemle farkını ortaya koydu önce. Parmakların onu işaret etmesine aldırmadı. Farklıydı ve bu farklılığıyla mutluydu. Sonra da arkadaş ısrarıyla müziğini paylaştı insanlarla.

Mabel Matiz ve Engin Akıncı fotoğrafı
Mabel Matiz Engin Akıncı ile birlikte.

2008 yılında dönemin Myspace nimetinden yararlandı. Kendi yazıp bestelediği şarkılarını Mabel Matiz adıyla sundu. Sesi bir başkaydı. Sözler desen sanki hepsi usta bir şairin elinden çıkmış gibiydi. Edirnekapı Erkek Öğrenci Yurdu, Çapa, Cihangir üçgeninde bestelenen bu şarkılar aldı başını gitti. Millet kim bu renkli çizimin ardındaki adam diye meraklandı. Tek gitarla çaldı şarkılarını. Ah bir de keman olsaydı yanında neler yapardım diye düşünürken Engin Akıncı’dan albüm teklifi aldı. Kemandan çok daha fazlasına sahipti artık. Bir yıllık hazırlık sürecinden sonra kendi adını taşıyan, çizimi kapağını süsleyen bu ilk albümünü çıkarttı.

Göksel, Teoman hepsi yanındaydı ve şarkılarına hayrandılar. Farklı bir müzik tarzı vardı çünkü. Ne tam anlamıyla Pop ne Rock ne de Alaturka. Ama o ben Pop müzik yapıyorum dedi. Pop müziğin böyle de yapılabileceğini göstermek adına sorulduğunda bu cevabı verdiğini söyledi. Hayranları için o bir kent ozanıydı artık. Acısını yüreğinde hissettiği Hrant Dink için Öteki şarkısını yaptı. İşte ozanlığı da bizce burada başladı.

2012 yılında ikinci albümü olan Yaşım Çocuğu çıkarttı. Hareketliliğinden ve kaliteli müziğinden dolayı çok benzetildiği Yıldız Tilbe’nin “Aşk yok olmaktır.” Cover’ı artık onu iyiden iyiye herkesin tanımasına neden oldu. Ama asıl cover başarısını Aysel Gürel’in anısına yapılan albümde seslendirdiği Sultan Süleyman şarkısıyla gösterdi. 40 yıllık hafif hareketli şarkı dillere bir ağıt gibi düştü. Albümündeki Alaimisema şarkısı dikkat çekti. Eski Türkçede gökkuşağı demekti. Sen Bari Dön Kır Normali dedi.

Mabel Matiz Alaimisema Albümü
Mabel Matiz Alaimisema Albümü

Mabel belki adını gizledi ama kim olduğunu, ne hissettiğini hiçbir zaman paylaşmaktan çekinmedi. Fakat bunu göze sokmaya çalışarak yapmadı. Onun farkı da buradan geliyordu. Yazdığı sözlerde hayata, farklılıklara, hüzne ve sevince birlikte yer veriyordu. Müziğini tek bir grubun eline değil herkesin yüreğine bırakmayı başardı. Öyle ki topsun falan ama birkaç şarkın güzel diyebilen zihniyete top, tüfek, ibne, dönme vb. hitap şekilleriyle insanları ve beni yaralayamazsınız, isterim ki şarkılar kalbinize değsin dedi.

Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku yüksek lisansı yapma kararı da nefret suçları üzerine bir şeyler yapma isteğindendi. Bencillikten yana olmadı. Herkes için eşitlikten yanaydı. Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı, Yılın Adamı, Yılın Albümü ödülleri peşi sıra geldi. Sanatçılarla yaptığı düetler dinleme rekorları kırdı.

Lazerler ve boş boş duvara dayanıp şarkı söyleyerek çekilen pop kliplerinin karşısına kendi renkli dünyasını getirdi. Son yayınladığı teklisi Öyle Kolaysa kısa sürede radyo, televizyon ve dijital platformların müzik listelerinde bir numaranın sahibi oldu. Aslında her şey ortada dj performanslarına dönüşen kalitesiz pop müzik anlayışından birbirinin aynı olan sözler ve müziklerden sıkılan dinleyici kendine yakışanı buldu.

Mabel Matiz Albüm
Mabel Matiz albüm örneği.

Farklılıklarımızı, köşelerimizi anlayıp, görüp, gülümseyip, yan yana durabilelim isteyen bu adamın masallarının peşine takıldı. Mabel Matiz ise sakızın üzerindeki hep gülümseyen kadın gibi yerli yersiz her yerde gülmeye devam eden kendi sözleriyle farklı müzikleri sentezleyerek bu kentin ozanı oldu.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara