Gazapizm Aslında Kim?

Gazapizm Kimdir?

Gazapizm Sokaktır.
Gazapizm Sokaktır.

Gazapizm Kimdir? Nereden geliyor bu öfke, bu hiddet diye sorduğumuzda bize parmağı ile İzmir’in sokaklarını gösteriyor. O sokaklara girip baktığımızda, duvarların dile geldiğini görüyoruz; “Gazapizm sokaktır.“. Kendi deyimiyle üç tarafı deniz, dört tarafı acı dolu bir ülke diyen bir sokak çocuğunun öğretilerini anlatacağız sizlere. Gerçek adı Anıl Acar, rapin ağır abisi. 1988‘de Elazığ‘da dünyaya geldi. 1997‘de, Göztepe‘ye yerleşti. O dönem, okul yolları-mahalle falan derken sokakları ve içlerindeki hayatları gözlemlemeye başlamış olacak ki “Aklımda Çocukluğum” parçasında “Bak, sokakta kirlenenler; sokakları kirletmezler çünkü onlar gerçek.” diyecekti bizlere. Sokağın ruhunu, rap aracılığıyla insanlarla paylaşmayı seçti.

Güzel Şeyler Büyük Acılarla Gelir Aldanma
Güzel Şeyler Büyük Acılarla Gelir Aldanma

2003‘te, kendi evinde deneme kayıtları almaya başladığı dönemde ilk rapini yazdı. Baktı ki hayata kendi baktığı tarzda bakan arkadaşları var; bir sene sonra, lisede tanıştığı Engin Erel ve Aykut Şahin ile YMF (Yalı MC’S Family) çatısını kurdular. Balçova’da kurdukları stüdyoda çalışmalar yapmaya başladılar. 2006 senesine “At ulan sigarayı” diye el kol yapmaya başladı. Müzik dünyasına, argo konuşan bir sokak çocuğu gibi sert bir giriş yapıp Gardiyan ile “Az Kaldı” adlı mixtape albümünü çıkarttı. Aslında ne kadar underground albüm olsa da Gazap rap camiasındaki duruşunu bu albümle belli etti. Hayatın; acımasız, düz, sarpa saran yönünü diline dolayıp pembe ve parıltılı hayat yaşayanların kalbinde molotof etkisi yaratmak istiyordu.

O dönemler İzmir‘de rap camiasının inanılmaz bir düşüş yaşadığı dönemdi. Tupac, 50 Cent dururken kim ne yapsın İzmir‘deki rapi diye düşünenler olmuştur tabii ama onlar öyle düşünmedi. Gazap ve arkadaşları diğer MC’ler ile anlaşarak kendi şehirlerinde partiler ve rap organizasyonları düzenlediler. Sokaktaki rap ateşinin sönmesine asla izin vermediler, büyük kitlelere ulaştılar. Bir yandan da underground işleri devam ediyordu. 2008‘de Gardiyan ile birlikte yaptığı ikinci albüm “Kan Değil Katran” geldi. Fuat Ergin işte yine karşımızda. Gazap‘ın, Gardiyan ve Sivo ile kaydettiği “Tehlikeli” isimli demo parça Fuat’ın ilgisini çekti. 2009‘da Fuat, aldı şarkısını bandrollü albümüne yapıştırdı. Gazapizm‘in ilk yasal çalışması da böylece bizimle buluşmuş oldu.

Yoksul ve Düşkünü Anlatmaya Yetmiyordu Literatür
Yoksul ve Düşkünü Anlatmaya Yetmiyordu Literatür

Söyleyecek sözü, sıkıntısı, derdi olan ve toplumun dinamiğini oluşturan kesimin doldurduğu sokaklarda çöp arabasının üzerine Gazapizm yazan çocuğu görünce duygulanan hassas yapısını bozmuş olacak ki o dönem ağır bir depresyon yaşadı ama bu sessizliği kısa sürdü ve bomba gibi döndü. Depresyonundan güç aldı ve 2009‘da “Majör Depresyon” albümünü piyasaya sürdü. Beklenenin üzerinde sattı ve ilgi gördü. Hatta Ege Üniversitesi öğrencileri tarafından Tek Yanlış parçasına amatör bir klip bile çekildi.

Şimdi geldik Gazapizm ile Norm Ender arasında geçen olaylara.. Bir sürü yalan yanlış bilgi var. Yok Norm‘un partisini basmış; Norm‘un kafasında şişe kırmış; yok Norm, Gazapizm‘i bıçaklatmış; yok kankası Erman, Gazap‘ı dövmüş; yok şöyle; yok böyle. Norm tayfasından AnÇee göre ki kendisi Norm ailesinin bir MC’si 10 yıl boyunca Norm Ender ve Gazap arasında hiç bir problem olmamış ancak AnÇee ile Gazap arasında atılan diss sebebiyle aralarında bir kavga olmuş.

Gazapizm Kimdir?
Gazapizm Kimdir?

Gazapizm öyle yada böyle anılacak Türk rapinde adı geçen kişilerden biri olmayı başardı. Büyük bir sabır ve istikrar göstererek İzmir sokaklarının gündüzünü değil gecesini bizimle paylaştı ve yolundan sapmadı. Anlaştığı arkadaşları ile birleşip İzmir’in ilk ve tek müzik stüdyosunu kurarak yoluna devam etti; Argo İzmir. Bu stüdyo ve ekipten çıkan işlerle birbirinden başarılı singlelara ve albümlere imza attı, hala da atmaya devam ediyor. En sonunda kendi gibi sokakların gerçek sesini duyan insanlarla karşılaştı ve 2016’da Sıfır Bir: Bir Zamanlar Adana’da dizisinin SoundTrack‘ine katkıda bulundu. Yine aynı yıl, adından ve kliplerinden çok söz ettirecek bir albüm çıkarttı.

Bizce Gazapizm; sokaklarla iç içe yaşayan ve orada gördüğü her şeyi şarkılarına-kliplerine aktaran dolayısıyla bize tanıdık gelen ve bir o kadar da yabancısı olduğumuz olguları bize anlatmaya çalışan: “Sen yağan yağmurun romantik oluşundan, ben sokaktaki çocuğun su alan ayakkabısından bahsederim..” deyip rape acılı Adana tadı veren; insanların, “Bir gün her şey güzel olacak” diye kahvehanede beklediğini görebilecek kadar da ülkeyi iyi analiz etmiş bir rapçi.

Gazapizm Boyu

Gazapizm (Anıl Acar)’in boyu hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Ekibimiz en kısa zamanda mail ve sosyal medya yolu ile kendisiyle irtibata geçip bu soruyu akıllardan silecektir. Gazapizm hakkında en detaylı bilgileri öğrenmek için bizi takip etmeye devam edin.

Gazapizm Ne Demek?

Gazapizm kelimesinin tam olarak Türkçe bir karşılığı bulunmamaktadır fakat yine de kelimeyi anlamlandırmanıza yardımcı olmak için birkaç bilgi vereceğiz.

Anıl Acar‘ın kendine mahlas olarak seçtiği Gazapizm kelimesi Arapça kökenli bir kelime ve İngilizce bir ek ile oluşturulmuş bir isimdir.

Türk Dil Kurumu’na baktığımızda Gazap kelimesinin Arapça bir kelime olduğunu ve İsim; Öfke, kızgınlık, hiddet anlamlarına geldiğini görmekteyiz.

-izm eki İngilizce bir ektir ve kelime sonlarına gelerek geldiği kelimeyi bir akımın, ideolojik bir grubun adı haline dönüştürme görevinde kullanılır.

Genel olarak toparlayacak olursak Gazapizm kelimesinin Gazapçı anlamına geldiğini söyleyebiliriz.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara