Ezhel Aslında Kim?

Ezhel Kimdir?

Ezhel Kimdir? Ankara’da, Ankara şivesiyle konuşan ama tarzıyla, Jameika’dan çıka gelmiş gibi duran bir rastaman! Hem de bol rapli-trapli, biraz küfürlü. Ais Ezhel in the house!! Şu aralar hepimizin ağzında bir alo, alo, alo, alo. Herkes Cem Yılmaz sanıyor ama değil Ezhel‘in alosu bu. Bizim bildiğimiz Ankara’nın bağları, havası, aspavası meşhurdur ama bu adam sayesinde Ankara’nın rapi de İzmir ve İstanbul’un yanına eklenmiş oldu. Hemde yener genelgeçer türden bir rap değil bu. Bol müzikli ve reggae dolu. Ömer Sercan İpekçioğlu bu işe ilk girdiğinde mahlası inanmayacaksınız ama ne Ais Ezhel ne de sadece Ezhel‘di. Ezhel’in ilk mahlası CJ‘di. (Evet, GTA San Andreas’taki çikolata renkli bro.) Oyundan ve müziklerinden çok etkilenmiş olsa gerek kendine has üslubu ve tarzında birazda olsa GTA havası seziyoruz.

1990′da Ankara‘da doğdu. Cebeci bebesiydi. Çocukluğu oralarda Demirlibahçe/Çamlık‘ta geçti. Gecekondu mahallesinin yanında büyüdü. Annesi memurdu, anneannesi ve teyzesi ile birlikte iyi bir eğitim alması için seferber oldular. Koleje burslu girdi ama kafa oyunda, müzikte, rapte tabii ki. Bursunu kaybetti. Devlet okuluna devam etti ama başaramadı. Lise 1’de okulu terk etti. Okulu bıraktıktan sonra kendini müziğe verdi. Nefret, Silahsız Kuvvet ve Yeraltı Operasyonu albümü Ezhel‘e ilham kaynağı oldu. İstediği kişi olma yolunda adımlar atmaya başladı hatta senfoni bile yazdı. 2008’de Keişan ile birlikte bol ayıplı-küfürlü bir seri çıkardılar; “Taşak Senfoni“. 2011 yılında Kamufle, Red, Anıl Piyancı, Keişan, Grogi, İndigo, Nomad ile birlikte Sekiz parçasıyla çok büyük kitlelere ulaştı. Ais Ezhel, bu dönemlerde un-record olarak viral videolarda şarkılar söyledi. Sonra Funk’d Up, Dj Sappa ve Aga B ile güçlerini birleştirdi ve VooDoo müzik prodüksiyon stüdyosunu kurdu.

Ezhel Aslında Kim?
Ezhel Aslında Kim?

Elemanda çene bol. Hiphoplife tarafından desteklenen Freestyle King 2 yarışmasında 16 kişi arasından birinci oldu. Yine Hiphoplife‘ın desteklediği Organize Oluyoruz 2. albümünde Yaprak Düşerse parçasıyla yer aldı. Zaman geçtikçe müzik tarzı oturmuş, yaptığı müziğin kültürünü daha iyi anlamış ve farkını ortaya koymuştu. Rapin babasının reggae olduğunu hatta hiphop kültürünün kurucusu Dj Kool Herc‘ün de reggaenin ana vatanı olan Jameika’dan geldiğini söylüyor. İşte onun farkı da bizce burada farkını gösteriyor. Arkada düz ve monoton bir ritmin üzerine sıra sıra laflar söyleyip rap yapacağına daha müzikal kompozisyona sahip besteler yapması ve laflarını araya sokuşturması, rap yapması.

La bebe la, Angara bebesi dedik ya 2012-2013 döneminde Gençlerbirliği Spor’un resmi şarkısına imza attı. Kırmızı Kara dedi, Ankara‘yı bir kez daha bağrına bastı. 2017 yılına geldiğimizde ise isminin başındaki Ais‘i atarak küçüklükten beri süregelen yaratıcı ve marjinal ruhunu müziğine yansıttı ve bir cesaret hiphop, trap, reggae tarzlarına harmanlayarak deneysel bir albümle karşımıza çıktı; Müptezhel. Özellikle Şehrimin Tadı, Geceler ve yapımı bir saat süren Alo parçası ile gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara